1 procent dla Hufca ZHP Częstochowa

e_pity

Przywilej, z którego może korzystać nasza organizacja oraz podatnicy podatku dochodowego. 1 procent daje podatnikom możliwość podejmowania decyzji, jak zostanie zagospodarowana mała część jego podatku. Podatnik podejmując decyzję o przekazaniu 1 procenta nie traci, gdyż podatek i tak musi zostać przekazany do budżetu. Natomiast ta mała część podatku może trafić bezpośrednio do naszej organizacji, wspierając przy tym nasze inicjatywy wspólnotowe i społeczne.

Dlaczego warto przekazać 1% swojego podatku na Hufiec ZHP Częstochowa?

• Hufiec ZHP Częstochowa jest stowarzyszeniem skupiającym prawie 1000 członków z naszego miasta, co stawia naszą organizację jako największą w naszym regionie,
  • Inwestujesz w swoje dzieci, a także swoich bliskich i znajomych,
  • Organizacja jest godna zaufania, ma ogromne doświadczenie w wychowaniu młodych ludzi, szeroką bazę przekazywanych z pokolenia na pokolenie sposobów wychowania dzieci i młodzieży, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność

Kto może przekazać 1% podatku dla ZHP?

• Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych
  • Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z 19-procentowej stawki podatku

Jak przekazać 1%?

1. Ustal wysokość swojego podatku za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego)
  2. Oblicz 1% podatku (przekazywaną kwotę podatku należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykładowo, gdy jeden procent wynosi 23,43 zł przekazać należy 23,40 zł, gdy kwota ta wynosi 23,49 zł, przekazać należy 23,40 zł)
  3. Wpisz w odpowiednich pozycjach: Numer KRS: 0000273051, Wartość 1 procenta, Informacje szczegółowe: Hufiec Częstochowa

Pozycje w formularzach:

PIT 28
W pozycji 125 wpisujemy KRS naszej OPP a w pozycji 126 kwotę 1% podatku, natomiast w pozycji 127 „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: Hufiec Częstochowa. Zaznaczenie pozycji 128 jest dobrowolne.

PIT 36
W pozycji 301 wpisujemy KRS naszej OPP a w pozycji 302 kwotę 1% podatku, natomiast w pozycji 303 „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: Hufiec Częstochowa. Zaznaczenie pozycji 304 jest dobrowolne.

PIT 36L
W pozycji 104 wpisujemy KRS naszej OPP a w pozycji 105 kwotę 1% podatku, natomiast w pozycji 106 „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: Hufiec Częstochowa. Zaznaczenie pozycji 107 jest dobrowolne.

PIT 37
W pozycji 122 wpisujemy KRS naszej OPP a w pozycji 123 kwotę 1% podatku, natomiast w pozycji 124 „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: Hufiec Częstochowa. Zaznaczenie pozycji 125 jest dobrowolne.

PIT 38
W pozycji 57 wpisujemy KRS naszej OPP a w pozycji 58 kwotę 1% podatku, natomiast w pozycji 59 „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: Hufiec Częstochowa. Zaznaczenie pozycji 60 jest dobrowolne.

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Podstawowe zasady przekazywania 1% podatku.

1.     Podatnik wskazuje organizację pożytku publicznego i kwotę 1% w zeznaniu podatkowym,
  2.     Podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji pożytku publicznego,
  3.     Podatnik ma możliwość określenia celu szczegółowego, na który chce przekazać 1%.
  4.     Wpłaty na konto organizacji będą wpływać w terminie trzech miesięcy od terminu składania zeznać podatkowych, czyli do końca kwietnia (odpisy otrzymane od tzw. ryczałtowców) i do końca lipca (odpisy od tzw. liniowców i rozliczających się według tzw. skali podatkowej