Aktualizacja zasad działania drużyn i gromad w strefie czerwonej

Druhny i Druhowie,

od 21 października 2020 roku obowiązują nowe wytyczne dla wszystkich form pracy harcerskiej. Pełne i aktualne informacje są dostępne na stronie: https://zhp.pl/wracamy/

ZBIÓRKI GROMAD I DRUŻYN – strefa czerwona

Miejsce:

• W przypadku korzystania z pomieszczeń szkolnych – zgodnie z ustaleniami z dyrektorem szkoły i zachowaniu obowiązującego dystansu społecznego.
  • Pracę gromad i drużyn NS działających w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii i Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych należy dostosować do wytycznych wynikających z zarządzenia dyrektora Ośrodka.
  • W przypadku innych pomieszczeń niż szkolne – zgodnie z ustaleniami z właścicielem i zachowaniu obowiązującego dystansu społecznego.
  • Pomieszczenie należy w miarę możliwości wietrzyć raz na godzinę.

Maksymalna liczba osób wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów to 10.

Prowadzący zbiórkę:

Zbiórkę gromady/drużyny prowadzi drużynowy wspólnie z przybocznymi. W przypadku, jeśli drużynowy lub przyboczny są niepełnoletni, zbiórka w danej grupie odbywa się pod nadzorem osoby pełnoletniej, np. rodzica, opiekuna drużynowego lub innego pełnoletniego instruktora ZHP.

Inne zasady bezpieczeństwa:

• W programie zbiórki nie ma zwiedzania obiektów publicznych.

• W przypadku drużyn specjalnościowych należy dodatkowo stosować wytyczne publikowane przez właściwe ministerstwa.

ZBIÓRKI ZASTĘPÓW – strefa czerwona

Miejsce:

• Pomieszczenia należy w miarę możliwości wietrzyć raz na godzinę.

Maksymalna liczba osób wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów to 5.

BIWAKI (wyjazdy gromad i drużyn/ szczepów z nocowaniem) – strefa czerwona

Miejsce:

Zgodnie z informacją zawartą w ogólnych zasadach bezpieczeństwa pracy harcerskiej.

Program wyjazdu:

• Wyłączone z programu powinny być wyjścia do miejsc publicznych, w tym zwiedzanie obiektów publicznych.

Rodzice dziecka:

• Udostępniają organizatorowi numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację.
  • Zobowiązują się do niezwłocznego – do 12 godzin – odbioru dziecka z wyjazdu w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności).
  • Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie na etapie zgłaszania udziału dziecka w wyjeździe. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wyjazdu. W przypadku występowania u uczestnika chorób przewlekłych konieczne jest dostarczenie opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wyjeździe.
  • Wyrażają zgodę na wykonanie pomiaru temperatury.

Inne zasady bezpieczeństwa:

• Należy przygotować regulamin uczestnictwa, który zawiera zasady bezpieczeństwa uwzględniające stan zagrożenia epidemicznego.
  • Należy w trakcie wyjazdu posiadać minimum jeden termometr do pomiaru temperatury uczestnikom.
  • Kadra wyjazdu jest zobowiązana znać procedurę postępowania w przypadku podejrzenia u osoby z zewnątrz zakażenia koronawirusem.

ZBIÓRKI I SPOTKANIA INSTRUKTORSKIE (16+) – strefa czerwona

Miejsce:

Gdy nie jest możliwe zorganizowanie spotkania na świeżym powietrzu, odbywa się ono w pomieszczeniu przy zachowaniu obowiązującego dystansu społecznego. Pomieszczenie należy wietrzyć raz na godzinę. Jeśli jest to możliwe, spotkanie powinno odbywać się przy otwartych oknach.